Hikvision DS-2CD2T55G2-4I 5MP AcuSense Fixed Bullet Network | Primes.com.bd
Your Cart
Sub-Total 0৳
Total 0৳
Hikvision DS-2CD2T55G2-4I 5MP AcuSense Fixed Bullet Network Camera
Price: To be announced
Stock: Out of stock
Product Code: #1728
Brand: Hikvision
Key Features:
High quality imaging with 5 MP resolution
Clear imaging against strong backlight due to 120 dB WDR technology
Efficient H.265+ compression technology
Water and dust resistant (IP67)
Up to 60 m IR range for enhanced night vision
Human and vehicle target classification based on deep learning
Triple streams for versatile streaming options
Supports on-board storage up to 256 GB
View More Info
Payment Options
Selected: Cash
Specification
General
Anti-Corrosion Protection No specific protection
Description 5 MP AcuSense Fixed Bullet Network Camera
Firmware Version V5.6.0
Model DS-2CD2T55G2-4 I
Network
Api ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Interface 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port
Simultaneous Live View Up to 6 channels
User/Host Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user
Lens
Angle Adjustment Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 90°, Rotate: 0° to 360°
Aperture F1.6
Focal Length & Fov 2.8 mm, horizontal FOV: 112°, vertical FOV: 59°, diagonal FOV: 133°; 4 mm, horizontal FOV: 84°, vertical FOV: 45°, diagonal FOV: 101°
Iris Type Fixed
Lens Mount M12
Type Fixed focal lens, 2.8/4 mm optional
Power
Approx. Power Consumption Max. 10.5 W
Poe 802.3 af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.34 A to 0.21 A, max. 12.5 W
Power Supply 12 VDC ± 25%, 0.88 A, max. 10.5 W, Ø5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection
Audio
Audio Bit Rate 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)
Audio Compression G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM
Audio Sampling Rate 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz
Environment Noise Filtering Yes
Video
Bit Rate Control CBR/VBR
Day/Night Switch Day/Night/Schedule/Triggered by alarm in
H.264 Type Main Profile/High Profile
H.264+ Main stream supports
H.265 Type Main Profile
H.265+ Main stream supports
Image Enhancement BLC/HLC/3 D DNR
Main Stream 50 Hz: 20 fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720); 60 Hz: 20 fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720)
Region Of Interest (Roi) 1 fixed region for main stream and sub-stream separately
Scalable Video Coding (Svc) H.264 and H.265 encoding support
Sub-Stream 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240); 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240)
Third Stream 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288); 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240)
Video Bit Rate 32 Kbps to 8 Mbps
Image Sensor
Day & Night IR cut filter
Digital Noise Reduction 3 D DNR
Max. Resolution 2560 × 1920
Min. Illumination Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR
Shutter Time 1/3 s to 1/100,000 s
Slow Shutter Yes
Type 1/2.8" Progressive Scan CMOS
Wide Dynamic Range (Wdr) 120 dB
Physical
Dimension 105 mm × 299.7 mm (4.1" × 11.8")
Material Front cover: metal, body: metal, bracket: metal
Storage Conditions -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing)
Weight Approx. 1075 g (2.4 lb.)
Compatibility
Dori 2.8 mm: D: 80 m, O: 31 m, R: 16 m, I: 8 m; 4 mm: D: 99 m, O: 39 m, R: 20 m, I: 10 m